saykar kumlama türkçe English
anasayfa logo
ANASAYFA
ÜRÜNLER
firma logo
FİRMAMIZ
HAKKINDA
referanslar logo
BAZI
REFERANSLARIMIZ
iletisim logo
ULAŞIM
İLETİŞİM
iletisim logo
MAKINA
VİDEOLARI
Sulu Kumlama Makinası
Sulu Kumlama KabiniSulu Kumlama MakinasıSulu Kumlama Makinesi
SK 1100 Sulu kumlama makinası hassas kumlama işlemi için tasarlanmış, tozsuz çalışma imkanı sunan ve malzemeleri en parlak yüzey kalitesine ulaştırabilen bir makinadır. Sulu Kumlama Makinasının çalışma prensibi ve tasarımı tamamen firmamıza aittir. Türkiyede geliştirilen ilk kabin tipi sulu kumlama makinasıdır; yurtiçi ve yurtdışı birçok firmada güvenle kullanılmaktadır. Patentli bir makinadır. Kumlama Makinalarımız Türkiye'de ve yurtdışında çok sayıda firmada güvenle kullanılmaktadır. Bu firmaların bulunduğu ülkelere örnek olarak: Fransa, Bulgaristan, Slovakya, İtalya, İspanya, Almanya, Kosova, İran, Kuveyt, Mısır, Irak, Azerbaycan, Gürcistan, BAE sayılabilir.
Sulu Kumlama Makinası
Sulu Kumlama KabiniSulu Kumlama MakinasıSulu Kumlama Makinesi
SK 800 Sulu kumlama makinası özellikle demir esaslı olmayan metal ve metaldışı malzemelerin hassas kumlama işlemi için tasarlanmış, tozsuz çalışma imkanı sunan kapalı kabin tipi sulu kumlama makinesidir. Patentli bir makinadır
Sulu Kumlama Makinası
Sulu Kumlama MakinesiSulu Kumlama Makinası
SK 1100S Sulu kumlama makinası, özellikle ağır parçalarda yüksek kalite yüzey sonlandırma işlemleri için tasarlanmış, tozsuz çalışma imkanı sunan ve malzemeleri en parlak yüzey kalitesine ulaştırabilen bir sulu kumlama makinasıdır. Tüm sulu kumlama makinelerimizde olduğu gibi, SK 1100 S Sulu Kumlama Makinasının çalışma prensibi ve tasarımı tamamen firmamıza aittir.
Sulu Kumlama Makinası
Saykar SK 1200 S Sulu Kumlama Makinesi
SK 1200 S Sulu Kumlama Makinesi özgül ağırlığı 4 gr/cm3'den daha düşük olan kumlama sarf malzeme ve su karışımını yüzeyde istenilen yüzey kalitesini elde edebilmek için yüzeye püskürten ve püskürtme esnasında basınçlı havanın oluşturduğu vakum etkisine ilave olarak, özel tasarım bulamaç püskürtme pompası sayesinde püskürtülen sarf malzemenin miktarının artırılıp azaltılabildiği püskürtme sistemine sahiptir. SK 1200 S modeli ile özellikle alüminyum, paslanmaz çelik, pirinç gibi malzemelerin yanı sıra, toleransları hassas olan tüm kalıpların yüzey parlatma ve temizleme işlemlerinin sıfır toz emisyonu ile gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. CE belgeli, sıfır toz emisyonuna sahip, tasarımı ve patenti SAYKAR'a ait özel bir kumlama makinesidir.
Çalışma esnasında Sulu Kumlama sistemi, kullanılan basınçlı havanın regülatör tarafından ayarlanmasının yanı sıra, kumun miktarını da ayarlamaya imkan veren pompa sistemine sahiptir. Sulu Kumlama Makinemiz çalışma esnasında otomatik olarak kullanılan sarf malzemenin geri dönüşüm sistemine dahil olmasını sağlayarak kesintisiz çalışma imkanı verir. 2955 mm x 1880 mm x 2140 mm(h) mm dış ebatlarında, 1147mm x 1296 mm x 783 mm (h) net iç ebatlarında olup 800 kg ağırlığındadır.
Konveyörlü Sulu Kumlama Makinası
Konveyörlü Namlu Kumlama Makinesi
SK 1150 Konveyörlü Sulu Kumlama Makinası, özellikle namlu kumlaması işlemi için tasarlanmış, tozsuz çalışma imkanı sunan bir makinadır. Kumlama kabini lazer kesim olup, paslanmaz çelikten imal edilmiştir. Enjeksiyonlu Sistem Püskürtme Miktarı Ayarlama Özelliğiyle maksimum kontrol sunar(Basınç ve kum besleme regülatörü). Kapaklarda Switchler, Selenoid Valf ve Özel Üretim Pano sayesinde daha güvenli çalışma imkanı sağlar. Bütün kumlama makinalarımızda olduğu gibi, bu sulu Kumlama Makinasının da çalışma prensibi ve tasarımı tamamen firmamıza aittir.

Sulu kumlama makinalarımız, özellikle hassas kumlama işlemi için tasarlanmış olup, tozsuz çalışma imkanı sunan ve malzemeleri en parlak yüzey kalitesine ulaştırabilen makinalardır.

Sulu Kumlama Prosesi
Sulu kumlama çok çeşitli kullanım alanlarında yüksek kalitede yüzey sonlandırma ihtiyacını karşılamak için geliştirilmiş bir prosestir.

Proses yüzey işlemi için, belirli bir oranda su ve sarf kumu karıştırılarak oluşturulan su-kum karışımını kullanır. Karışım haznesinde oluşturulan su-kum karışımı, pompalanarak kumlama tabancasına gönderilir. Kumlama tabancasında yer alan karışım odasında basınçlı hava ile birleşerek yüksek güçte akış oluşturur. Bu akış bor karbür nozul ile hızlanarak kumlama için ideal püskürtmeyi sağlar. Yüzeye çarpan su-kum karışımı işlevini gördükten sonra, tekrar karışım haznesine dökülerek aynı hat üstünde sirküle olarak sürekli kullanıma olanak sağlar.

Kuru kumlamada olduğu gibi, istenilen yüzeyin elde edilmesinde esas işlevi kullanılan sarf kumu yerine getirir. Tercih edilen sarf kumu, şekil ve boyut seçenekleri istenilen yüzeyin elde edilmesi için geniş seçenekler ve yüksek kontrol imkanı sağlar. Sarf kumu seçiminde yapılacak işlem doğrultusunda öneriler ve teknik bilgiyi sunmaktayız. Sulu kumlama prosesi alternatifleriyle kıyaslandığında son derece temiz ve yüksek kaliteli yüzey sunduğu gibi aynı zamanda nitrasyon işlemini de son derece kolaylaştırır. Sulu kumlama yapılmış yüzeyde nitrojen kolaylıkla difüze olur. Sarf malzemesinin ömrü, hava basıncı, kumlama tabancası sayısı ve kullanım süresi gibi birçok faktöre bağlıdır. Sulu kumlama sistemi kuru kumlama ile kıyaslandığında oldukça düşük miktarda sarf malzemesi kullanır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, akışkan dinamiği sarf kumu partiküllerin yüzeyde kaydırarak daha az agresif ve hassas bir kumlama sağlar. Su, sarf malzemesinin yüzeyden düzenli akışını sağlayarak kalıp yüzeyini ve geometrisini korur. Sulu kumlamanın belirgin özelliklerinden biri olarak, sarf kumu partikülleri suyun akışı ile karmaşık yüzeylerde dolambaçlı yollar bularak girer ve tüm yüzeylerde homojen bir parlatma sağlar.

Sarf kumu seçiminde kumun dayanımı göz önünde bulundurularak yüzeyin sertliğine göre uygun sertlikte kum seçimi yapılmalıdır.
Sulu kumlama haznesi sarf kumu ve su nedeniyle korozyona neden olabilecek bir ortama sahip olduğu için makinelerimizin suyla temas eden tüm kısımları paslanmaz çelikten imal edilmiştir.

Uygulama Avantajları
Sulu kumlama teknolojisi, geleneksel kuru kumlamaya kıyasla daha hızlı, daha etkili ve daha dengeli bir yüzey işleme olanağı sağlar. Sulu kumlama, malzeme üzerindeki köklü kontaminasyonları altta kalan yüzeye zarar vermeden giderir. Aynı zamanda bu proses, parlatma öncesinde kostik temizliği sonrası gerekebilen kurulama için harcanan zamanı ortadan kaldırır.

Sulu kumlama sisteminin önemli avantajlarından bir diğeri ise malzeme yüzeyinde yüksek standartlarda parlatma sağlayarak el taşı ile yapılacak parlatma süresinden zaman tasarrufu sağlamasıdır. Sulu kumlama sisteminde partiküller, kuru kumlamaya göre daha yoğun olduğu için yüzeyden akarak daha yüksek oranda temas eder ve maksimum yüzey kalitesi sağlar.

Böylelikle sulu kumlama prosesinin sağladığı önemli bir diğer avantaj artan yüzey başarısı ile nihai işlemin kalitesini arttırmasıdır. Sulu kumlama prosesi homojen parlatma yaparak üretim için tam başarı sağlar.

Sulu kumlamanın teknolojik üstünlüğü homojen parlatma sağlayarak, kritik yüzeylerin temizlenmesinde kuru kumlamada görülen değişken akış oranlarının neden olduğu olumsuzluklara başarılı bir alternatif olmasıdır. Bazı kuru kumlama prosesleri değişken yoğunluk nedeniyle malzeme yüzeyine zarar vererek üretilen profilin düşük performanslı olmasına neden olur, sulu kumlama için bu söz konusu değildir. Sürekli tutarlı ve homojen yüzey parlaklığı sağlayarak malzeme yüzey kalite başarı oranlarını arttırır.

Sulu kumlama aynı zamanda daha iyi bir çalışma ortamı sunar. Prosese su eklendiği için havada uçuşan kum partikülleri olmaz ve zamanla makine çevresinde oluşabilecek birikmelere engel olur. Bu yüksek düzey endüstriyel hijyen, işletme içerisindeki fazladan temizlik ve bakım ihtiyaçlarını ortadan kaldırır.

Sonuç
Sulu kumlama, proses parametrelerinin çokluğu ve yüksek kontrol edilebilirliği sayesinde, kullanıldığı her alanda esnek ve başarılı çözümler üretmektedir.

Son yıllarda tozlu, bakımı zor ve görece hantal kalan kuru kumlama makinaları kullanılmaktaydı. Geçen zamanla bazı sektörlerde bu tekniğin ve proseslerin geliştirilmesi ve yeni bir alternatifin oluşturulması bir ihtiyaç haline geldi. Prosesler hem ekonomik, hem de zaman kazandıran çözümlere ihtiyacın önemini her geçen gün artarak gösterdi.

Bu çalışmamız aynı zamanda sulu kumlamaya geçmenin avantajlarını açıklamak için oluşturulmuştur. Sulu kumlama teknolojisinin kullanılmasında sağlanacak faydaları ve bu teknolojinin arkasındaki bilimsel verileri sunduğumuz bu çalışma umuyoruz ki farklı sektörlerde yeni bir sisteme geçiş için kaynak niteliği oluşturur.

Saykar Kumlama